Taksicilikte İzmir'in farkı bilimsel araştırma ile tescillendi

İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul’daki taksi hizmetine bilimsel mercek tuttu. Verimliliğin ve hizmet kalitesinin artırılması için dijital taksiciliğe geçilmesi gerektiği vurgulandı. Esnaf-kamu işbirliği eseri ‘EnTaksi İzmir’ model olarak gösterildi

Taksicilikte İzmir'in farkı bilimsel araştırma ile tescillendi
31 Aralık 2020 - 08:20 - Güncelleme: 31 Aralık 2020 - 10:30
İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nın başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere kamu işbirliğiyle hayata geçirdiği EnTaksi, kısa sürede büyük ses getirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Prof. Dr. Hüseyin Murat Çelik’in araştırmasında EnTaksi İzmir ile ulaşılan dijital taksicilik başarısı öne çıktı.

Ulaşım Planlaması Uzmanı Prof. Dr. Çelik’in “İstanbul’da Taksi Sektörünün Analizi Raporu”nda Megakent’teki taksi taşımacılığında verimliliğin ve hizmet kalitesinin artırılması için dijital taksiciliğe geçilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Bu kapsamda da EnTaksi İzmir model olarak gösterildi. 
Söz konusu rapor İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin son UKOME toplantısında gündeme geldi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Marmaray Bölge Müdürü Doç. Dr. Nurdan Apaydın, İzmir’de Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde elektronik tabanlı taksicilik altyapısı kurulmasının önemini vurguladı. Doç. Dr. Apaydın, “İzmir örneği beni çok etkiledi” diye konuştu.


İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, ne kadar doğru bir iş yaptıklarının bilimsel araştırma ile tescillendiğini açıkladı. Aynı zamanda Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olan Anık, değişimin hızını yakalama, taksiciliği geleneksel yapıdan çıkarıp geleceğe taşıma amaçlı gayretlerinin örnek gösterilmesinden mutluluk yaşadıklarını dile getirdi, şunları söyledi:

Bakan da örnek göstermişti 

“Taksiciliği dijital çağa taşıdığımız EnTaksi İzmir, hem teknolojik altyapısı hem de esnaf-kamu işbirliğinin eseri olması nedeniyle bir yıldan kısa sürede büyük alkış ve övgü topladı. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından Türkiye’ye örnek model olarak gösterilmişti. İnternetten taksi çağırma, şoförü puanlama, temassız ödeme gibi birçok yeniliğe sahip EnTaksi İzmir’in hayata geçmesinde bize destek veren başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer olmak üzere herkese şükranlarımızı sunuyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum