Yusuf Sevinç

Yusuf Sevinç


İzmir, Teşkilatlar ve Genel Seçim (1)

22 Nisan 2018 - 16:12

24 Haziran Genel Seçimlerinin kararıyla beraber gözler özellikle İzmir'e çevrildi.

Çünkü seçime giderken Başbakan'ın, ana muhalefet liderinin vekil olduğu şehirdir İzmir.

Başbakan Yıldırım'ın Başkan Yardımcılığını veya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığını göz önüne aldığımızda yeni dönemde İzmir'de vekil adayı olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İzmir her açıdan kozmopolit bir şehir.

Özellikle AK Parti-MHP, CHP-İyi Parti ittifakları için pilot seçilen illerin
başında geliyor. 

İzmir'deki genel seçim sonuçları İstanbul ve Ankara'dan sonra Türkiye'nin her zaman seyrini etkilemiştir.

Bu nedenle gözler bu seçimde de İzmir'in üzerinde olacak.

***

Bu seçim öyle bir seçim ki; İzmir'de siyaset yapan bir çok siyasetçinin varlığını etkileyebilecek düzeyde...

Özellikle Başbakan Binali Yıldırım'ın aday olmaması durumunda 1.Bölge'nin liste başı ise kuvvetle muhtemel dışarıdan getirilecek marka bir isim olacak. 

HAMZA DAĞ

2.Bölgenin liste başı olarak ismi bakanlık için de ayrıca geçen, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av.Hamza Dağ'ın aday gösterileceği gelen bilgiler arasında... Bakan olarak düşünülmesi halinde ise yeni sisteme göre vekil adayı gösterilmeyecek. Hamza Dağ'ın en büyük özellikliği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Fatih Şahin gibi isimlerle beraber çok sevilmesi... Gençlikten gelen iki ismin başarısı gençlik kollarından gelen bir çok siyasetçi için de örnek teşkil ediyor. Fatih Şahin ve Hamza Dağ gibi isimler şuan partinin dinamosu durumunda... 

KEREM ALİ SÜREKLİ

Hemen arkasında ise her kesimin takdirle karşıladığı, partinin kuruluşundan bu yana partiye büyük emekler veren, teşkilatların ''bizim Kerem Ali'' dediği, teşkilatın çalışkan ismi Av.Kerem Ali Sürekli'nin gösterileceği konuşuluyor.

Kerem Ali Sürekli'nin bir diğer özelliği halkın kendisini bulduğu vekil olması...İlçe başkanlığı döneminde ilçe binası yakılmıştı. O dönemde de dik durmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Genel Merkez Disiplin Kurulu üyesi olarakta görevlendirdiği Sürekli adalet, sağlık, çevre, uyuşturucu gibi komisyonlarda yaptığı başarılı çalışmalarla da biliniyor. 
 

HÜSEYİN KOCABIYIK

İzmir'in deha siyasetçilerinden Hüseyin Kocabıyık'ın ise ya İzmir ya da Ankara'dan aday gösterileceği gelen bilgiler arasında... Hüseyin Kocabıyık'ı bir çok insandan ayıran özelliği engin bilgisi, devlet ve millet kavramları üzerindeki hakimiyeti, başarılı gazeteciliği, genel siyasetteki üstün etkinliği ve derin siyaset kabiliyeti... Sayın Kocabıyık aynı zamanda darbe komisyonunda da yer alıyor. 

***

Diğer mevcut vekillerle ilgili de önümüzdeki günlerde görüşlerimizi paylaşacağız.

Burada bir parantez açmak istiyorum.

Sadece seçilecek sıradaki vekil adayları değil, seçilmeyecek sıralara konulacak adaylar çok önemli.

İzmir'e katkısı olmayan, sadece derece atlamak isteyen bürokratlar ve bazı süs bitkisi olan bazı isimler o sıraları meşgul etmemeli...


Şimdi dönelim teşkilata...

AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül ile İzmir'de heyecan yakalandı.

Sayın Şengül'ün havaalanında yaptığı açıklama da bir hayli önemliydi. 

Ne diyordu orada: ''Tek başıma değil, sizlerin desteği yanımda olursa başarılı oluruz. '' 

Teşkilatlara düşen kişisel ihtiraslarını bir kenara koyup partiye gerekli desteği vermek, Aydın Şengül'ü, vekilleri, partiyi sonuna kadar desteklemek. 

Zira bu parti hiç kimsenin babasının malı değil.

Ülkenin ve tüm mazlum halkların umudu olan bir partidir.

***

Biraz da kadın adaylara değinelim.

AK Parti'de ismi geçen isimler şunlar: Yıllarca teşkilatın bir çok kademesinde görev yapan, verdiği büyük emeklerle herkesin takdirini kazanan Mimar Melek Eroğlu...

Diğer isim ise; Kadın Kolları Başkanı olarak başarılı çalışmalara imza atan  il kadın kolları eski başkanı Gözde Keskin...

DEVAM EDECEK... 

YORUMLAR

  • 0 Yorum